دانیال تهویه

با ما در ارتباط باشید

بست فلزی

حقیقتاً بست‌های فلزی یکی از ابزارهای بسیار مهم و حیاتی در دنیای صنعت و ساختمان و زندگی روزمره ما هستند. این قطعات و ابزارهای کوچک، با تنوع و انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارند موفق شده‌اند جایگاه ویژه‌ای در صنایع مختلف به دست آورند. این ابزارهای کوچک اما بسیار کارآمد، اتصالات قوی و مطمئنی را در سیستم‌های انتقال انواع مایعات از آب تا بنزین و نفت و … و البته در گازهای مهم و اجزاء گوناگون فراهم می‌کنند.

انواع بست فلزی

بست فلزی چیست؟

بست فلزی، ابزاری است بسیار کارآمد که در صنایع مختلف و زمینه‌های بسیار گوناگون و متنوع، جهت نگهداری و اتصال اجزائی در خطوط انتقال مایعات و گازها و البته موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزارهای کوچک و چندکاره که با نام بست استیل و بست گازی نیز شناخته می‌شوند، از ساختار بسیار ساده‌ای و از جنس فلز تشکیل ساخته شده‌اند. بدنه و اجزاء تشکیل دهنده آنها، شامل یک نوار فلزی و یک قفل مکانیزم پیچی است که برای باز و بسته کردن این بست‌ها به کار می‌رود.

بست فلزی از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. در تمامی مواردی که نیاز به نگهداری محکم و ایمن اجزاء یا تجهیزات وجود دارد، از این نوع بست استفاده می شود، عمده مصارف خانگی بست فلزی هم در زمینه اتصال وسایل گرمایشی گازی به منبع تغذیه یا همان شیر گاز، و خطوط انتقال آب و مایعات می‌باشد. از بست فلزی با هدف کنترل نشت استفاده می‌شود و در هر دو سر خطوط و گاهی در صورت نیاز از اواسط خطوط انتقال نیز قابل مشاهده هستند. این بست‌ها به آسانی می‌توانند باز و بسته شوند و به دلیل ساختار بسیار ساده‌ای که دارند امکان تعویض سریع آنها وجود دارد.

بست فلزی و مصارف صنعتی

یکی از مهمترین نکته‌ها در رابطه با انواع بست فلزی و این نوع از بست که با نام بست فلزی شناخته می‌شود، این است که گاهی با مشاهده ساختار ساده آن ممکن است از نقش مهمی که در صنایع دارند غافل شویم. اما لازم به ذکر است که از صنایع بسیار حیاتی و مهمی مانند:

 • صنعت ساختمان سازی
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع کشاورزی
 • صنعت کشتی سازی و دریانوردی
 • صنایع نظامی
 • صنایع پتروشیمی

می‌توانیم نام ببریم که مصرف کننده بزرگ این نوع از بست هستند. و پس از تمام این مصارف در آخر به عنوان ساده‌ترین نوع کابری، از بست فلزی در مصارف خانگی، استفاده می‌شود.

بست های لوله ای

استفاده از بست فلزی در خانه

در مورد کاربرد و وظیفه اصلی بست فلزی پیشتر عرض شد که، برای جلوگیری از نشت میعات و گازها مورد استفاده قرار می‌گیرد و اجزاء مختلف و حیاتی را در کنار هم به بهترین شکل و محکم تثبیت می‌کند. در منازل نیز بیشتر برای اعمال یک قدرت نگهدارنده مناسب، به عنوان راهی برای عدم نشت گاز و مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر دو سر شلنگ‌های گاز، در هر دو طرف شلنگ‌های آب و … می‌توانیم شاهد حضور این بست فلزی در منازل و استفاده از آنها باشیم. البته انواع بست فلزی و این محصولات حیاتی و بسیار کارآمد در منازل و صنایع کاربرد‌های بسیار بیشتری دارند که ممکن است از چشم شما تا کنون دور مانده باشد.

آشنایی با مصارف گوناگون بست فلزی

همانطور که عرض شد، این محصول با نام بست فلزی به دلیل کاربرد بسیار زیادی که دارد در زمینه‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تمایل داشته باشید که با زمینه‌های کاربردی این نوع بست فلزی بیشتر آشنا شوید، می‌توانیم به اختصار و به صورت کلی از زمینه‌هایی مانند:

 • اتصال لوله‌ها
 • اتصال انواع شلنگ‌های انتقال دهنده
 • استفاده به عنوان تثبیت کننده یک اتصال
 • نگهداری امن و ثابت تجهیزات
 • و …

در زمینه‌های کارگاهی و صنعتی، به عنوان یکی از حیاتی‌ترین ابزارهایی که در نهایت سادگی، می‌تواند بزرگترین دستاوردها را داشته باشد نام برد.

چرا باید از بست فلزی استفاده کنیم؟

بست‌های فلزی به عنوان تثبیت‌کننده‌های قوی و قابل اعتماد در انتقال هوا و مایعات در سیستم‌ها و لوله‌ها به کار می‌روند. انواع بست فلزی نقش بسیار مهمی در جلوگیری از نشتی‌ها و ایجاد اتصالات در محکمترین حالت ممکن دارند. به دلیل میزان مقاومت بسیار بالا و قابلیت تحمل فشارهای سنگین در دماهای مختلف از سردترین هوا تا گرمترین هوا، همگی دلایلی غیرقابل انکار برای استفاده مداوم و گسترده از این ابزار ساده هستند.

حقیقتاً  استفاده از بست فلزی به عنوان یک راهکار مطمئن، به اصلی‌ترین ابزار و شیوه برای ایجاد اتصالات امن و استحکام در انواع سیستم‌های انتقال مایعات مورد استفاده مداوم و گسترده توسط صنایع مختلف است. تمامی مزیت‌هایی که در این قسمت بیان شد، بی شک می‌تواند بهترین دلایل اهمیت استفاده از بست فلزی باشد.

بدون بست فلزی، ایجاد اتصالات امن و مطمئن، بسیار گران‌تر و غیر قابل دسترس می‌بود. از دیگر دلایلی که خرید بست فلزی و استفاده از این نوع بست را به یک انتخاب همیشگی و مطمئن تبدیل کرده است، ساده‌گی وصف نشدنی آن است. بست فلزی با داشتن یک سیستم کارآمد در عین ساد‌گی بهترین کیفیت را دارد.

همین سادگی است که باعث شده تا در زمان نیاز، صنایع مختلف برای تعویض آن در شرایط اورژانسی بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم و کافی را با ضریب خطر بسیار پایین انجام دهند. تمامی این نکات و عوامل می‌تواند به عنوان استدلال‌های قوی برای استفاده روز‌افزون از این ابزار ساده و بسیار حرفه‌ای استفاده شود.

پس باید در جواب به سوال، «چرا باید از بست فلزی استفاده کنیم؟» گفت که : سادگی انواع بست فلزی در کنار کارایی بی مثالش با قیمت بسیار پایین، انتخاب دیگری جز خرید بست فلزی برای صنایع بزرگ و کوچک و حتی منازل شخصی به غیر از بست فلزی باقی نگذاشته است. بست‌های فلزی با چنین شرایطی، به سختی می‌توانند رقیبی قابل برای رقابت در بازار برای خود بیابند.

بست فلزی

بست ریگلاژی چیست؟

“بست ریگلاژی” یکی از اصطلاحات و نام‌های دیگری است که برای بست فلزی استفاده می‌شود. بست ریگلاژی در واقع اشاره به همان ابزار فلزی ساده‌ای دارد که برای اتصال و تثبیت اجزاء مختلف در صنایع و سیستم‌های گوناگون به کار می‌رود و با نام بست فلزی شناخته می‌شود. استفاده از نام “بست ریگلاژی” در برخی از مناطق جغرافیایی کشور عزیزمان و یا صنایع معینی ممکن است به جای اصطلاح “بست فلزی” مورد استفاده قرار گیرد.

به هر حال، ممکن است اسم‌های مختلفی برای انواع بست فلزی و این ابزار بسیار مهم و کارآمد وجود داشته باشد، اما عموماً همه به یک معنی اشاره دارند: ایجاد اتصالات قوی و مطمئن در اجزاء مختلف به کمک بست‌های فلزی که گاهی در زمان خرید بست فلزی با نام بست‌ ریگلاژی نیز خطاب و شناخته می شود.

آشنایی با انواع بست فلزی

انواع مختلفی از بست‌های فلزی برای کاربرد‌های مختف وجود دارد.

با در نظر گرفتن ابعاد تجهیزات و قطعات در  کاربری مورد نظر، بست‌ ریگلاژی یا بست فلزی نیز از انواع مختلفی با اندازه‌‌های متفاوت مناسب برای ابعاد مورد نظر در دسترس و موجود می‌باشد. تفاوت انواع مختلف بست فلزی در میزان عرض نوارهای استیل استفاده شده در بست می‌باشد.

برای هر زمینه کاری و بهره‌گیری در صنایعی که نیاز به بست فلزی با ابعاد بزرگتری دارند، ابعاد نوار استیلی که یکی از اجزاء سازنده مهم در انواع بست فلزی می‌باشد افزایش پیدا می‌کند. با تغییر سایز و عرض نوار استیل، پیچ ریگلاژی نیز بزرگتر شده و در نهایت نوع بست به یکی از انواع بزرگ و صنعتی تبدیل می‌شود.

امروزه در سطح بازار برای کوچکترین اتصالات تا بزرگترین اتصالات بست فلزی مناسبی موجود است. انواع مختلف این ابزار، به عنوان مهم‌ترین تفاوتی که با یکدیگر دارند، تفاوت در عرض نوار استیل و پیچ ریگلاژی است. اهمیت انتخاب ابعاد و نوع مناسب بست فلزی با توجه به میزان وسعت اجزاء و اتصالات، به این دلیل است که با افزایش سایز اتصالات به بست هایی نیاز است که از پس فشار تحمیل شده بر آید و نهایت ایمنی و ثبات را برای کاربران تامین کند.

بهترین برند بست فلزی

در بازار ایران، بست‌های ریگلاژی یا همان بست فلزی، از برندهای مختلفی از قبیل بست فلزی های ساخته شده توسط برندهای ترک و تایوانی یافت و عرضه می‌شوند.  بدون شک هر یک از برند‌های سازنده  بست فلزی نوعی از ویژگی خاص را در محصول تولید شده خود در نظر دارد. پس با توجه به این مساله که هر یک از این برندها ممکن است ویژگی‌ها و کیفیت‌های متفاوتی داشته باشند، خریداران عزیز برای بدست آوردن بهترین برند بست فلزی، باید به ویژگی‌های موجود در آن با توجه به نیازهایی که دارند اقدام نمایند.

در حال حاضر یکی از برند‌هایی که بیشتر توسط خریداران و صنایع مورد توجه و تقاضای خریداران انواع بست فلزی است، بست فلزی هایی هستند که توسط تولید کننده‌گان ترک، به بازار ایران عرضه می‌شود. خریداران بسیاری به محض ورود به بازار سراغ برند‌های ترک را برای خرید بست فلزی می‌گیرند.

شیوه تشخیص بست فلزی با کیفیت و انواع بست فلزی

برای تشخیص کیفیت هر محصولی عواملی برای سنجش وجود دارد. در رابطه با بست فلزی نیز فاکتورهایی برای سنجش و تشخیص میزان کیفیت آن وجود دارد. این فاکتورها به خریداران و مصرف کنندگان عزیز این امکان را می‌بخشد که بتوانند انواع اورجینال و اصلی بست فلزی را از انواع غیر اورجینال و تقلبی و بی کیفیت تشخیص دهند.

 • در بست فلزی با کیفیت نوع قفل بسیار با کیفیت است و به هیچ عنوان رد نمی‌کند.
 • باز و بسته شدن بست فلزی در انواع با کیفیت، به راحتی انجام می‌شود
 • در هنگام خرید بست فلزی و استفاده از آن بست فلزی در هنگام استفاده به هیچ وجه نباید سطح مورد نظر را به ترک و خوردگی و یا حتی شکستگی درگیر کند

با توجه به این شاخصه‌های مهم می‌توانید به راحتی انواع با کیفیت بست فلزی را از انواع غیر اورجینال و با کیفیت تشخیص دهید. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این باره بدست آورید.

بست رولی چیست؟ آشنایی با بست های رولی

بست رولی یا رول بند‌ها  نوعی از بست فلزی هستند که به شکل رول‌های طولانی از نوار فلزی ساخته می‌شوند. این رول‌ها که به نام بست رولی معروف شده و شناخته می‌شوند، دارای قفل‌های تکی بر روی سطح هستند. صنایع و عزیزانی که نیاز به ایجاد اتصالات بسیار قوی و محکم در طول سیستم‌های انتقال انواع مایعات و گازها دارند از این نوع بست فلزی استفاده می‌کنند.

خرید بست فلزی و بست رولی می‌تواند اجزاء مختلف در صنایع مهمی، که به استحکامات بسیار قوی نیاز دارند کمک بسیاری نمایند. سرتاسر خطوط انتقال مایعات و گازها می‌تواند به کمک بست فلزی رولی از استحکام مورد نیاز بهره‌مند شود. با کمک نصب این نوع بست فلزی در تمام طول خطوط انتقال، امنیت کافی از بابت عدم نشت تامین می شود.

انواع بست فلکسی

بست فلکسی در قطر های متفاوتی وجود دارد که در جدول ذیل کاملا مشخص شده است:

تعداد در کارتنعرض بست mmقصر بست Inchسایز بست mm
10010490-110
50105113-135
50106146-164
25108190-210
251010210-230
501012290-310

 

ویژگی‌های بست‌های فلزی رولی چیست ؟

یکی از ویژگی‌های شاخص و اصلی بست فلزی رولی، امکان برش به اندازه و طول مورد نیاز خطوط انتقال است. می‌توان آنها را به میزان مورد نظر برش داده و به کمک قفل‌های تکی به یکدیگر متصل نمود. در این شکل تمامی مراحل نصب بسیار آسان است و این ویژگی برای صنایع مختلف و صنایع بزرگ نوعی از مزیت‌های بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

فرایند نصب بسیار آسان که تنها با کمک یک پیج گوشتی انجام می‌شود، در بالا بردن سطح کیفی و راندمان صنایع تاثیرات مثبت بسیار زیادی دارد. استفاده از پوشش‌های محافظتی که به سادگی در کوتاه‌ترین زمان ممکن باز و بسته شود و استحکام لازم را در تمامی سطح انتقال تامین کند، بیشتر شبیه به یک معجزه برای صنایع است تا یک ابزار.

انواع مختلف بست رولی یا بست نواری فلزی

یکی از بهترین مزیت‌های استفاده از بست‌ رولی، این است که در انواع مختلف از نظر طول‌های متفاوت و ضخامت‌ها رولی مورد نیاز یافت می‌شود. وجود این تنوع باعث می شود که تمام عزیزان در هنگام نیاز به استفاده از این نوع بست نواری فلزی یا بست رولی بتوانند تنوع بسیار زیادی را در انتخاب و استفاده از آن تجربه کنند. هیچ محدودیتی در رابطه با استفاده از بست رولی برای صنایع مختلف با هر زمینه کاری و کاربردی وجود ندارد.

بست‌های رولی معمولاً در طول‌های مختلف و انواع مختلف نوار فلزی موجودند. این تنوع به امکان انتخاب نوار با ضخامت، عرض، و مشخصات مورد نیاز پروژه‌ها و کاربردهای مختلف اجازه می‌دهد.

مزیت اقتصادی بست رولی

یکی از مزیت‌های بسیار قابل توجه استفاده از بست رولی، مزیت‌هایی است که از نظر اقتصادی برای کسب و کارها و صنایع مختلف خواهد داشت. در پروژه‌هایی که طول خطوط و اجزاء نیازمند به بست فلزی بسیار زیاد است، استفاده از بست رولی به دلیل قیمت مناسب و کیفیت بالایی که در استفاده دارد، بسیار انتخاب شایسته و بجایی است.

پروژه‌های بزرگ با تعداد بالای خطوط و اجزاء مهم نیازمند به یک اتصال دهنده قوی مانند بست رولی، از نظر اقتصادی نیز هرچه در خرید و هزینه‌های اجرایی صرفه جویی بیشتری داشته باشند در سود نهایی، میزان بیشتری از سود را کسب خواهند کرد. پس با توجه به اینکه این نوع بست برای خطوط انتقالی با طول زیاد مناسب است و برای چنین شرایطی بهینه سازی شده است، از قیمت مناسبی نیز برخوردار است که شرایط استفاده را برای صاحبین صنایع توجیه می‌کند.

تشخیص بست فلزی با کیفیت

 • بست فلزی با کیفیت به هیچ عنوان قفل آن به اصطلاح رد نمیکند و اینکه پیچ آن هرز نمی شود.
 • بست فلزی باید به راحتی باز و بسته شود.
 • بست فلزی نباید لوله یا کانال را سوراخ و یا در اثر فشار به خوردگی و ترک بیاندازد.

انواع بست فلزی- تهویه دانیال

چرا از بست فلزی ترک استفاده کنیم؟

بست فلزی ترک بهترین بست در حال حاضر می باشد و در این سال های اخیر مشتریان و مصرف کنندگان را راضی نگه داشته بست های فلکسی تکی و بست رولی با کیفیت تولید و ارائه می کند.

گروه تهویه دانیال تمامی سایز ها و انواع بست فلزی از قبیل بست رولی، بست فلکسی، بست رگلاژی، بست روکشدار را به عنوان نماینده شرکت بست ترک موجود داشته و با پایینترین قیمت در اختیار مصرف کنندگان این نوع اقلام قرار می دهد.

سخن آخر در رابطه با بست فلزی

با سپاس از وقتی که برای مطالعه این مطلب صرف کرده و با تشکر از حسن انتخاب شما که دانیال تهویه را به عنوان همراه خود در این راه انتخاب کرده‌اید. امیدواریم که در این سری از مطالب کاربردی از سایت دانیال تهویه توانسته باشیم به بالابردن شناخت شما عزیزان از انواع بست فلزی از قبیل بست‌های فلزی ساده و معمول تا بست رولی، کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا