دانیال تهویه

با ما در ارتباط باشید

کانال اسپیرال داکت (spiral duct)

کانال اسپیرال داکت (spiral duct)

در دنیای امروزی، تهویه مطبوع یکی از جنبه‌های مهم در ساختمان‌ها و فضاهای مسکونی و تجاری است. این عملیات شامل تهویه و تنظیم دما، رطوبت و کیفیت هوا است. از جمله روش‌های پرکاربرد در سیستم تهویه مطبوع، استفاده از کانال‌های تهویه اسپیرال می‌باشد. این کانال‌ها در نصب و اجرای سیستم تهویه مطبوع نقش بسیار مهمی دارند.

کانال اسپیرال چیست؟

کانال اسپیرال
این ساختار اسپیرالی به دلیل خمیدگی‌های منظم و مداوم در طول داکت، قدرت مقاومت و استحکام مکانیکی را به آن می‌بخشد. کانال اسپیرال داکت دارای مزایایی است. طراحی اسپیرالی، امکان کاهش تنش‌های داخلی و افت فشار را در طول سیستم فراهم می‌کند. همچنین، به دلیل شکل لوله‌ای خمیده، این داکت‌ها بهبود جریان هوا را فراهم می‌کنند و صداها و ارتعاشات را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، نصب و نقل و انتقال کانال اسپیرال نسبت به داکت‌های مستقیم و سخت، ساده‌تر و سریع‌تر است.

امروزه با پیشرفت هایی که در صنعت صورت میگیرد و بسته به نیاز بشر و رفاه بیشتر و همچنین اهمیت پیدا کردن عدم اتلاف انرژی در زمان حال ماشین آلات و متریال و روش های اجرا دائما در حال تغییر و به روز شدن و بهینه شدن است، یکی از روش های نوین انتقال هوا استفاده از کانال اسپیرال است که با ورق گالوانیزه یا ورق آلومینیوم و یا ورق استنلس استیل می توان تولید کرد که متداول ترین آن استفاده از ورق گالوانیزه می باشد. کانال اسپیرال به صورت گرد تولید می شود به این صورت که ورق نواری شده را با سطح مقطع مورد نظر چرخیده و به هم اتصال پیدا کرده و روی نمای بیرون به صورت رخ نمایان می شود در صورتی که از داخل به صورت سطح است که باعث اتلاف فشار انتقال هوا نشود.

کانال اسپیرال | دانیال تهویه

کانال اسپیرال بسته به نوع دستگاه تولید کننده به طور معمول از طول 50 سانتی تا 6 متر تولید شده که استاندارد آن طول شاخه 3 متری می باشد. همچنین کانال اسپیرال از سطح مقطع 10 سانتی تا قطر 2.5 متری در واقع 250 سانتی تولید می شود که قطر های بالا برای مصارف خاص می باشد. ضخامت ورق گالوانیزه برای تولید کانال اسپیرال معمولا 0.6 و 0.8 و نهایتا 1 میلیمتر است که بسته به نیاز تولید می شود. مقاومت حرارتی کانال اسپیرال معمولا بین 30- درجه تا 250 درجه می باشد.
برجستگی کانال های اسپیرال باعث استحکام بیشتر کانال و اتسقامت بیشتر آن شده و این برجستگی تنها در نمای بیرون کانال مشاهده می شود و از داخل سطح کانال به دلیل عدم افت فشار هوا کامل صیقلی و صاف می باشد.

مزایای کانال اسپیرال

  • نصب ساده

کانال اسپیرال به راحتی می توان نصب کرد و اتصالات آن آماده و به راحتی روی کانال سوار شده و به همین دلیل سرعت اجرا بالا می رود همچنین معمولا اتصالات از قبل تولید شده آماده و محیا می باشد و حتی خود راسته کانال های اسپیرال نیز در قطر های معمول در شاخه 3 متری آماده در انبار موجود هست.

  • تولید سریع

با توجه به اینکه کانال اسپیرال با دستگاه و به صورت مکانیزه و تنعا با یک اپراتور البته فقط کانال های راسته تولید می شود سرعت تولید بسیار بالاتر از کانال گالوانیزه معمولی و چهار گوش می باشد.

کانال اسپیرال | دانیال تهویه

  • نمای زیبا

با توجه به مقطه گرد کانال اسپیرال و شکل و نمای بیرونی کانال در بسیار مکان ها کانال اسپیرال به صورت اکسپوز و بدون پوشش و یا سقف کاذب اجرا می شود و یا حتی برای زیبایی بیشتر کانال های اسپرال و اتصالات از قبیل زانو و سه راه و غیره را رنگ کوره الکترواستاتیک زده و با رنگهای متنوع به زیبایی آن افزوده میشود.

  • عدم افت فشار

کانال اسپیرال به دلیل گرد بودن مقطع و همچنین صاف و صیقل بودن داخل کانال از سرعت انتقال هوا نمی کاهد و از کل سطح مقطع به صورت مفید استفاده می شود که در کانال های چهارگوش به هیچ عنوان اینگونه نیست و افت فشار هوا وجود دارد و همچنین دیگر دلیل افت فشار کمتر سطح جانبی کمتر کانال اسپیرال می باشد که باعث عدم افت فشار انتقال هوا می شود.

از دیگر مزایای کانال اسپیرال در سرعت عایق کاری است که به دلیل گرد بودن نیاز به برش و درگیر کمتری می باشد و به راحتی می توان عایق کاری انجام داد و همچنین در کانال اسپیرال نیاز کمتری به ساپورت و فلنج می باشد که باعث می شود در هزینه و زمان صرفه جویی شود.

کانال های اسپیرال را معمولا در رستوران ها و کافه ها و مجموعه های ورزشی و پارکینگهای عمومی و حتی منازل مسکونی اجرا و نصب می کنند.

کانال اسپیرال | دانیال تهویه

روش های اتصال کانال اسپیرال به چهار صورت است روش اورلب که در قطر های پایین بیشتر کاربرد دارد و به صورت اورلب کاناها روی هم قرار میگیرند، روش دیگر رابط و یا طوقه معمولی می باشد که با یک رابط کوتاه به همراه واشر کانال ها متصل می شوند، روش دیگر نصب فلنج می باشد که سر هر کانال فلنج نصب شده به هم متصل و با پیچ و مهره اتصال برقرار می شود و بسیار مرسوم است و روش آخر رابط گسگت یا فیتینگ است به صورت نرو مادگی با درزگیر جنس گسگت به هم اتصال پیدا می کنند که بسیار بهینه و استاندارد می باشد این روش نسبت به دیگر روش ها که نام برده شد.

نکات مهم در طراحی و استفاده از کانال تهویه اسپیرال

در طراحی و استفاده از کانال تهویه اسپیرال، برخی نکات مهم وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند:

  1. انتخاب مواد با کیفیت: در ساخت کانال تهویه اسپیرال، استفاده از مواد با کیفیت و مقاوم می‌تواند باعث افزایش عمر مفید کانال و کاهش نیاز به تعمیرات و نگهداری مکرر شود.
  2. نصب صحیح: نصب صحیح کانال تهویه اسپیرال به منظور حفظ عملکرد بهینه و جلوگیری از نشت هوا و افت فشار ضروری است. بنابراین، در نصب کانال تهویه اسپیرال به توصیه‌ها و استانداردهای فنی مربوطه توجه کنید.
  3. نگهداری و تعمیرات دوره‌ای: برای حفظ عملکرد بهینه کانال تهویه اسپیرال، نگهداری و تعمیرات دوره‌ای لازم است. این شامل تمیز کردن کانال‌ها، بررسی نشتی‌ها و انجام تعمیرات لازم است.

پرسش‌های متداول

۱. آیا کانال تهویه اسپیرال می‌تواند در هر نوع ساختمانی استفاده شود؟

بله، کانال تهویه اسپیرال می‌تواند در انواع ساختمان‌ها از جمله منازل مسکونی، دفاتر تجاری، فضاهای صنعتی و… استفاده شود.

۲. آیا استفاده از کانال تهویه اسپیرال باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود؟

استفاده از کانال تهویه اسپیرال در طراحی سیستم تهویه مطبوع اولیه ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد. اما با توجه به کارایی و صرفه‌جویی در انرژی، درازمدت می‌تواند به صرفه باشد.

۳. آیا نیاز به نگهداری و تعمیرات دوره‌ای برای کانال تهویه اسپیرال وجود دارد؟

بله، برای حفظ عملکرد بهینه کانال تهویه اسپیرال، نیاز به نگهداری و تعمیرات دوره‌ای و تمیز کردن کانال‌ها وجود دارد. این کارها می‌توانند توسط تکنسین‌های متخصص انجام شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا